Siegecow Posted September 18, 2010 Report Share Posted September 18, 2010 steal a lobster eat the fish from pet stores take abandoned plates from food courts take the bread people throw to ducks steal a duck eat your fathers ex-girlfriends sometimes islamic churches give away food Thanks Haha Confused Sad Facepalm Burger Farnsworth Big Brain Like × Quote Hide Siegecow's signature Hide all signatures On 3/16/2011 at 8:14 PM, troon said: fuck off! Link to comment https://forum.watmm.com/topic/59775-meals-for-a-dollar/page/2/#findComment-1418140 Share on other sites More sharing options...
Guest nene multiple assgasms Posted September 18, 2010 Report Share Posted September 18, 2010 17 bean soup (cajun variety) Quote Link to comment https://forum.watmm.com/topic/59775-meals-for-a-dollar/page/2/#findComment-1418144 Share on other sites More sharing options...
sup Posted September 18, 2010 Report Share Posted September 18, 2010 17 beans? comne on taco bells beffy 5 layerr burrito has way more then 17 beans in it. plus u get the other 4 layrs to Thanks Haha Confused Sad Facepalm Burger Farnsworth Big Brain Like × Quote Link to comment https://forum.watmm.com/topic/59775-meals-for-a-dollar/page/2/#findComment-1418147 Share on other sites More sharing options...
Guest nene multiple assgasms Posted September 18, 2010 Report Share Posted September 18, 2010 actually it's 15 bean soup. I got the number of beans wrong. dig that! Quote Link to comment https://forum.watmm.com/topic/59775-meals-for-a-dollar/page/2/#findComment-1418150 Share on other sites More sharing options...
Guest nene multiple assgasms Posted September 18, 2010 Report Share Posted September 18, 2010 Ingredients * 1-2 lbs. of regular or mild Italian sausage * 1 large onion, chopped * 1 15 oz. can stewed or diced tomatoes * Juice of 1 lemon * 1-2 cloves garlic, minced Cooking Directions 1. Soaking: Place beans in a large pot, cover with 2 quarts of water. Allow Beans to soak overnight, or at least 8 hours. 2. After soaking, drain water, add 2 quarts of water. Bring beans to boil, reduce heat and simmer uncovered for 2 ½ hours. 3. In a skillet, sauté onion, garlic and sausage until sausage is browned. 4. Drain excess grease and add contents to beans along with tomatoes, lemon juice and Cajun flavor packet. 5. Simmer another 30 minutes. Salt and pepper to taste. Quote Link to comment https://forum.watmm.com/topic/59775-meals-for-a-dollar/page/2/#findComment-1418154 Share on other sites More sharing options...
Hoodie Posted September 18, 2010 Report Share Posted September 18, 2010 On 9/18/2010 at 6:34 AM, nene multiple assgasms said: Ingredients * 1-2 lbs. of regular or mild Italian sausage * 1 large onion, chopped * 1 15 oz. can stewed or diced tomatoes * Juice of 1 lemon * 1-2 cloves garlic, minced Cooking Directions 1. Soaking: Place beans in a large pot, cover with 2 quarts of water. Allow Beans to soak overnight, or at least 8 hours. 2. After soaking, drain water, add 2 quarts of water. Bring beans to boil, reduce heat and simmer uncovered for 2 ½ hours. 3. In a skillet, sauté onion, garlic and sausage until sausage is browned. 4. Drain excess grease and add contents to beans along with tomatoes, lemon juice and Cajun flavor packet. 5. Simmer another 30 minutes. Salt and pepper to taste. hah, this fantastic cajun restaurant in indiana (yats) serves this exact same thing with rice & some kind of homestyle bread. it's really, really delicious. this also might be potentially useful: Thanks Haha Confused Sad Facepalm Burger Farnsworth Big Brain Like × Quote Link to comment https://forum.watmm.com/topic/59775-meals-for-a-dollar/page/2/#findComment-1418161 Share on other sites More sharing options...
oyster Posted September 18, 2010 Report Share Posted September 18, 2010 Most fast food restaurants these days have a 'Dollar Menu', and these items will generally cost about a dollar and 5 cents. Why, when I leave my high school for lunch I can go to the local Wendy's fast food restaurant and get myself a Jr. Bacon Cheeseburger, Spicy Chicken Nuggets, and a Crispy Chicken Sandwich for 3 dollars and 20 cents. Now tell me that isn't a good deal. Thanks Haha Confused Sad Facepalm Burger Farnsworth Big Brain Like × Quote Hide oyster's signature Hide all signatures I'M SORRY FOR BEING ME I CAN'T HELP THE WAY I AM Link to comment https://forum.watmm.com/topic/59775-meals-for-a-dollar/page/2/#findComment-1418341 Share on other sites More sharing options...
Squee Posted September 18, 2010 Report Share Posted September 18, 2010 Bake your own bread. It's a lot cheaper than buying that nutritionless supermarket bread. Thanks Haha Confused Sad Facepalm Burger Farnsworth Big Brain Like × Quote Hide all signatures Link to comment https://forum.watmm.com/topic/59775-meals-for-a-dollar/page/2/#findComment-1418343 Share on other sites More sharing options...
spratters Posted September 18, 2010 Report Share Posted September 18, 2010 Oodles of noodles. But only if your not tight enough that you actually use some water out the tap and some electricity/gas for the kettle. Apple, banana and an orange. I would have thought that would come to under a $ (not that I'm aware of how far your monopoly money goes). It's cheap, will fill you up and very healthy. Thanks Haha Confused Sad Facepalm Burger Farnsworth Big Brain Like × Quote Hide spratters's signature Hide all signatures Jet fuel can't melt dank memes Link to comment https://forum.watmm.com/topic/59775-meals-for-a-dollar/page/2/#findComment-1418358 Share on other sites More sharing options...
Siegecow Posted September 18, 2010 Report Share Posted September 18, 2010 On 9/18/2010 at 7:06 PM, Squee said: Bake your own bread. It's a lot cheaper than buying that nutritionless supermarket bread. actually, its more likely the bread you bake in your house will have less nutrition than market bread which is required to be fortified (at least in the US), though it is cheaper and tastier! Thanks Haha Confused Sad Facepalm Burger Farnsworth Big Brain Like × Quote Hide Siegecow's signature Hide all signatures On 3/16/2011 at 8:14 PM, troon said: fuck off! Link to comment https://forum.watmm.com/topic/59775-meals-for-a-dollar/page/2/#findComment-1418368 Share on other sites More sharing options...
Capsaicin Posted September 18, 2010 Report Share Posted September 18, 2010 To a certain extent, taste > nutrition Thanks Haha Confused Sad Facepalm Burger Farnsworth Big Brain Like × Quote Link to comment https://forum.watmm.com/topic/59775-meals-for-a-dollar/page/2/#findComment-1418426 Share on other sites More sharing options...
Braintree Posted September 18, 2010 Report Share Posted September 18, 2010 When I shop for groceries, I buy a 5lb bag of potatoes for $3.50 and a 3lb sack of onions for $3. I'll eat for a week. You can usually find boxed pasta for a dollar. And sauce is usually a dollar or two. But that will last you, easily, three days. I grew up pretty poor, and was still poor in college. I'm making okay money now, but I still eat like I'm going to be homeless tomorrow. Thanks Haha Confused Sad Facepalm Burger Farnsworth Big Brain Like × Quote Hide Braintree's signature Hide all signatures colindyer.bandcamp.com williamsbraintree.bandcamp.com Link to comment https://forum.watmm.com/topic/59775-meals-for-a-dollar/page/2/#findComment-1418454 Share on other sites More sharing options...
Cryptowen Posted September 18, 2010 Report Share Posted September 18, 2010 On 9/18/2010 at 7:06 PM, Squee said: Bake your own bread. It's a lot cheaper than buying that nutritionless supermarket bread. Especially if you get some sourdough starter going. Then you won't even need to buy yeast. Thanks Haha Confused Sad Facepalm Burger Farnsworth Big Brain Like × Quote Hide Cryptowen's signature Hide all signatures Link to comment https://forum.watmm.com/topic/59775-meals-for-a-dollar/page/2/#findComment-1418459 Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts